demakijaz twarzy

Co to jest płyn micelarny? Jak go dobrze używać?

Znajduje się na każdej półce drogeryjnej w wielu odmianach, rodzajach i firmach, a także na półce w łazience czy toaletce niemal u każdej kobiety. Płyn micelarny, bo o nim mowa, jest jednym z podstawowych kosmetyków do skóry twarzy. Czym dokładnie jest ten specyfik? Jak prawidłowo go używać? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Płyn micelarny – co to jest?

Jest to kosmetyk o działaniu wielofunkcyjnym, ponieważ zastępuje kilka innych preparatów do skóry twarzy. Przede wszystkim, usuwa on nadmiar sebum, usuwa makijaż, a także nazbierane przez dzień zanieczyszczenia. Działa tak ze względu na zawarte w nim micele (to im zawdzięcza swoją nazwę). Są to mikrokapsułki mające podwójne działanie:
– warstwa zewnętrzna o działaniu hydrofilowym – przyciąga wodę, a odpycha tłuszcze;
-warstwa wewnętrzna (hydrofobowa) – odpycha wodę, a wiąże się z tłuszczami.

Dzięki temu płyn micelarny łączy ze sobą działanie dwóch różnych kosmetyków. Z jednej strony działa jak produkty myjące, czy woda, tzn. usuwa z powierzchni skóry brud i zanieczyszczenia. Z drugiej strony zastępuje mleczka i olejki – doskonale radzi sobie z tymi substancjami, które koniecznie trzeba zmywać czymś o tłustej formule.

Płyny micelarne – pogromcy brudu

W praktyce oznacza to, że kosmetyki te radzą sobie doskonale ze zmyciem makijażu, nawet wodoodpornego. Usuną też codzienne zabrudzenia, resztki kremu czy maseczki. Micele przyciągają cząsteczki brudu jak magnes. Działają bez dodatkowego użycia wody, nadmiernego pocierania twarzy.

Idealne rozwiązanie dla cery wrażliwej

Swoim działaniem sprawiają, iż oczyszczanie skóry twarzy jest bardzo delikatne. Nie narusza on dobroczynnej warstwy hydrolipidowej. Nie musimy używać inwazyjnych i silnych środków myjących, np. na bazie alkoholu. Nie musimy też pocierać czy wręcz szorować buzi, by zmyć np. mocny makijaż. Dzięki temu płyn micelarny będzie idealnym rozwiązaniem dla osób ze skórą wrażliwą, skłonną do podrażnień, trądzikową, lub naczynkową. Co więcej, w większości produktów tego typu dodaje się dobroczynne substancje, takie jak ekstrakty roślinne (np. aloes, czy rumianek), kwas hialuronowy, czy kwas mlekowy. Dzięki temu każdy jest w stanie wybrać produkt idealny dla siebie.

Jak prawidłowo używać płynu micelarnego?

Używanie płynów micelarnych jest bardzo proste. Powinniśmy robić to dwa razy dziennie – rano (usuwając przede wszystkim nadmiar sebum nagromadzone na twarzy przez noc oraz resztki kremu) oraz wieczorem (pozbywając się w ten sposób makijażu oraz zanieczyszczeń).
Jak to zrobić? Nabieramy odrobinę płynu na wacik kosmetyczny i przecieramy twarz (delikatnie, bez szorowania). Ważne, by tę czynność powtarzać aż do czystego wacika – trzeba zużyć ich kilka. Jeśli chcemy zmyć makijaż oczu, kładziemy na nich nasączone waciki i czekamy chwilę. Następnie ścieramy go ruchem z góry na dół.
Warto podkreślić, że makijaż wykonany kosmetykami wodoodpornymi może wymagać użycia płynu dwufazowego.
Płynu micelarnego nie trzeba zmywać wodą, kolejnym krokiem będzie użycie toniku, a później odpowiedniego kremu do twarzy.